موافقت مجلس با دو ماده دیگر لایحه کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با مشارکت بخش غیر دولتی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی ۳۱ تیر در جریان بررسی'لایحه کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با اولویت استان‌های ساحلی و کلانشهرها با مشارکت بخش غیردولتی' مواد ۴ و ۵ آن را تصویب کردند.

 

 

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ماده ۴ لایحه کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با مشارکت بخش غیردولتی را با ۱۶۷ رأی موافق، ۲۶ رأی مخالف و ۱ رأی ممتنع از ۲۱۲ نماینده حاضر تصویب کردند که به موجب آن سرمایه‌گذاری در ایجاد و بهره‌برداری از تاسیسات تبدیل پسماند به انرژی از پرداخت مالیات معاف است.
نمایندگان در این ماده مقرر کردند: سرمایه گذاری در ایجاد و بهره برداری از تأسیسات تبدیل پسماند به انرژی معاف از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده است، قراردادهای خرید تضمینی برق از تأسیسات مذکور و عوارض و مندرج در ماده ۲ این قانون نیز شامل این معافیت‌هاست.
نمایندگان ماده ۵ این لایحه را با ۱۵۶ رأی موافق، ۲۶ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از ۲۱۳ نماینده حاضر تصویب کردند.
 بر اساس این ماده، به منظور کمک به اجرای دقیق فرآیند اصولی مدیریت پسماند، کلیه فعالیت های مرتبط با مدیریت اجرایی پسماند شامل تفکیک از مبدا، جمع آوری، پردازش، بازیافت، تولید انرژی و دفع از معافیت مالیات مستقیم با نرخ صفر برخوردار هستند.
نمایندگان ماده ۶ این لایحه را به کمیسیون صنایع ارجاع دادند.
در این ماده آمده است: تولیدکنندگان و واردکنندگان مواد اولیه، قطعات و کالاها که تمام یا قسمتی از آنها قابل بازیافت است، موظف به بازیافت پسماند حاصل از مواد و کالاهای خود می باشند در غیر این صورت موظفند یک در هزار ارزش کالای خود را در ابتدای زنجیره از طریق وزارت امور اقتصادی و دارایی به حسابی نزد خزانه داری کشور واریز کنند.
شایان ذکر است در جلسه علنی 30 تیر مجلس مواد اول تا سوم این لایحه به تصویب رسید.

 

سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور
 

0 نظر

بیان نظر

اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.