نشست مشترک کارگروه تخصصی ساماندهی صنوف و مشاغل شهری شهرداری های کشور تشکیل شد

سومین نشست مشترک کارگروه های تخصصی ساماندهی صنوف، مشاغل و کارگروه تخصصی مدیریت مراکز عرضه محصولات کشاورزی شهرداری های کشور طی روز های ۲۶ و ۲۷ تیرماه در قزوین برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور، با تدابیر سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و با هدف رسیدگی به امور دو حوزه مهم ساماندهی مشاغل و میادین میوه و تره بار دو کارگروه تخصصی برای این منظور تشکیل شده است.  هر یک از کارگروه ها  بصورت اختصاصی و با تشکیل کمیته های  تخصصی فعالیت می کنند و طی سال چندین نشست برگزار می شود که در آن به مسایل مهم  رسیدگی می شود و نتایج بررسی کمیته های تخصصی در نشست ها طرح می شود.

همچنین سالانه دو کارگروه بصورت مشترک نشست برگزار می کنند و با هم به رایزنی می پردازند. نشست اخیر سومین نوع از نشست های مشترک بود که به میزبانی شهرداری قزوین برگزار شد. دو نشست قبل در آبان ماه 97به میزبانی شهرداری اصفهان و در دیماه 97 به میزبانی شهرداری اهواز برگزار شده بود.

نشست سوم با حضور راضی سرپرست دفتر هماهنگی عمرانی وخدمات شهری ، داوودی رییس شورای اسلام شهر قزوین ، کاظمی معاون خدمات شهری شهرداری قزوین، راد مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران و رییس کارگروه مدیریت عرضه محصولات کشاورزی شهرداریهای کشور، همه اعضا و دبیران  کارگروه ها و معاونین و کارشناسان سازمان های  ساماندهی مشاغل شهری و فراورده های کشاورزی عضو کارگروه ها و با دستور کاربررسی دستورالعمل ساماندهی مشاغل زیست شبانه، دستورالعمل احداث و راه اندازی مراکز عرضه و قربانگاه بهداشتی دام و دستورالعمل راه اندازی مراکز مشارکتی عرضه میوه و تره بار و فرآورده های کشاورزی و مایحتاج مصرفی و بررسی اقدامات شهرداری کلانشهرها و دستگاه های اجرایی درخصوص اسناد آسیب شناسی میادین میوه و محصولات کشاورزی و ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری۲۶ تیر تشکیل شد.

در آغاز نشست سوم  سرپرست دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در این نشست ضمن تاکید بر استفاده از ظرفیت کمیسیون خاص امور کلان شهر تهران و سایر کلان شهرها در دولت، بعنوان فرصتی برای طرح و بررسی مسایل و مشکلات و ارایه راهکارهای مدیریت شهری اعلام کرد تاکنون 8 سند در حوزه های مختلف خدمات شهری از جمله ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری و میادین میوه و تره بار به تصویب هیات محترم دولت رسیده است.

وی گفت: ساماندهی مشاغل شهری نیازمند بهره گیری از تجارب علمی و کارشناسی و تخصصی و نیز راهکارهای عملی است تا نتیجه کار مطلوب باشد و شهرداری‌ها در کمک به عرضه محصولات پروتئینی و کشاورزی به شهروندان موفق عمل کرده و در تعدیل قیمت های این گونه کالاهای پرمصرف موثر عمل کرده‌اند.

 

راضی در ادامه این نشست گفت: معیشت بخش زیادی از جامعه را در بر گرفته و به همین دلیل شاهد وضعیت آشفته ای در برخی مواقع هستیم و افرادی بدون رعایت ضوابط به کارهایی روی می آورند که مشکل ساز می شود.

وی بیان کرد: ساماندهی مشاغل شهری و صنوف مختلف در شهرهای بالای ۵۰۰ هزار نفر جمعیت یک موضوع مهم است که امروز بسیاری از شهرداری ها را دچار خود کرده و در این راستا برای اینکه بتوانیم به دستاورد خوبی برسیم نیازمند بهره گیری از همه دیدگاه‌هایصاحب نظر در عرصه مدیریت شهری هستیم.

 

راضی تصریح کرد: کمیسیون خاص کلان شهر تهران به ریاست وزیر کشور یک ظرفیتاست که می تواند با طرح موضوعات در هیئت دولت برای حل و فصل آن تسریع شود.

 

وی اضافه کرد: خروجی کمیسیون هشت سند است که دو سند را می توان در این جمعمورد بحث و بررسی قرار داد و به یک جمع بندی رسید.

 

وی اظهارداشت: دستورالعمل جمع آوری میادین میوه و تره بار و محصولات کشاورزی هم از مصوبات دولت در سال ۹۶ است که رویکرد و محور آن حذف واسطه ها و رساندهمحصول از داخل مزرعه به مشتری در سر سفره های مردم است که برای اجرای آن نیازمند همکاری مشترک و همه جانبه دستگاه‌ها هستیم.

 

راضی اظهارداشت: به نظر می رسد برای اجرای این طرح و ساماندهی موضوع هنوز هماهنگی و همکاری دستگاه‌های متولی مناسب نیست و ما با همکاری دولت بازبینی و اصلاح این سند را در دستور کار قرار داده ایم تا به راهکارهای عملی برسیم.

 

وی گفت: فرایند بارانداز مبدا، ارسال کد گذاری و توجه به بارانداز مقصد از اموری است که باید مورد توجه قرار گیرد که در این میان شهرداری ها در انتهای این چرخه قرار دارند.

 

سرپرست دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری شهرداری های کشور اظهارداشت: دستورالعمل ساماندهی مشاغل زیست شبانه شهر و نیز دستورالعمل احداث و راه اندازیمراکز عرضه و قربانگاه بهداشتی دام و راه اندازی مراکز مشارکتی عرضه میوه و تره بار وفرآورده های کشاورزی و مایحتاج عمومی مصرفی خانوارها هم ابلاغ شده که باید بررسی شود.

 

پس از بررسی نتایج بررسی های انجام شده در کمیته های تخصصی و گزارش دبیران دو کارگروه از اقدام های انجام شده،  و طرح دیدگاه اعضای حاضر تصمیمات لازم برای اجرای مصوبات هیات محترم دولت در قالب آیین نامه ساماندهی و سند آسیب شناسی میادین  اتخاذ شد. تدوین دستورالعمل بهره گیری از کسب و کارهای نوپا و دانش بنیان،راه اندازی نرم افزار اجرای بند 20 ماده 55 قانون شهرداری در شهرداری های کشور برای ساماندهی مشاغل وطرح موضوع انتقال مشاغل در کمیسون نظارت شهرستان ها ، بخشی از این تصمیمات بود

0 نظر

بیان نظر

اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.